بلک لایت چیست؟؟

بلک لایت چیست؟؟


حتما شما (back lite, blacklights ) بلک لایت یا به تعبیری چراغ سیاه را در مراسم و جشن ها، مراکز تفریحی و یا موزه های علوم دیده باشید. بلک لایت گاها باعث می شوند چیزهای دیگر مانند دندان و ناخن و یا لباس های سفید تازه شسته شده درخشان تر به نظر برسند یا در تاریکی بدرخشند.
آنچه مشترک همه آنهاست این است که آنها حاوی فسفر هستند.
فسفر ماده ای است که انرژی نورانی را جذب می کند و مجدداً آن را شکل عنوان نور مرئی منتشر می کند. دندانها و ناخنها حاوی فسفر به طور طبیعی هستند و بسیاری از مواد شوینده لباسشویی حاوی براق کننده های نوری مبتنی بر فسفر هستند که به گونه ای طراحی شده اند که لباسهای سفید شما را تأثیر می گذارد که "سفیدتر از اثر سفید" است.
شاید بتوان از بلک لایت به عنوان درخشندگی در تاریکی تعبیر کرد. (glow in dark)
به عنوان مثال اگر شما نور بلک لایت را به یک پوستر درخشان در یک اتاق تاریک بتابانید، پوستر بسیار درخشانتر و جالب به نظر می رسد. یا ممکن است شما کاغذهایی را دیده باشید که در نور عادی چیزی در آنها نوشته نشده باشد، اما وقتی آنها را زیر نور بلک لایت قرار می دهید، نوشته ها پدیدار شده و درخشان به نظر می رسند.

چشم های ما فقط می تواند نورهای مرئی را در طیف های رنگی مختلف از قرمز تا نارنجی، زرد، سبز، آبی و بنفش را ببیند. محدوده طیف های بالاتر از بنفش نورهای فرا بنفش (ultraviolet) هستند، که ما نمی توانیم آنها را ببینیم.
یک لامپ بلک لایت نور UVA (Ultraviolet A) یا فرابنفش تولید می کند

دستگاه تشخیص اسکناس جعلی با بلک لایت
حتما دستگاه های مخصوص دیدن خط های رنگی کوچک روی چک و اسکناس را دیده اید. این دستگاه ها هم نوعی بلک لایت محسوب می شوند که با استفاده از نور ماوراء بنفش، رنگ های بلک لایت را برای شما آشکار می کنند.


بیشتر رنگ های بلک لایت مواد غیرسمی بوده و به راحتی با آب و صابون شسته می‌شوند. همچنین می‌توانید .
بازی رنگ آمیزی بلک لایت پارتی
با استفاده از رنگ بلك لايت، پودر یا مایع برای طرحی و تزیین لباس ها و خوراکی ها و بدن ، مهمانی ها را دیدنی تر می کند
با توجه به جذابیت دیداری رنگ های درخشانی که در نور سیاه دیده می شوند و مخصوصا اینکه با استفاده این رنگ ها هایی که در نور طبیعی می دیدم متفاوت دیده می شود و تزیین لباس ها و خوراکی ها با رنگ بلك لايت خوراکی، مهمانی ها را دیدنی تر می کند. تعجب نکنید، بله، بسیاری از رنگ های بلک لایت خوراکی هستند و از آن ها در ساخت شیرینی و کیک بلک لایت استفاده می شود.

پاسخ بدهید

* نام:
* ایمیل: (منتشر نشده است)
   وب سایت: (URL سایت باhttp://)
* کامنت:
نوع کد